Celebrating Success

2015 Results

What an amazing night the 3rd Kent Women in Business Awards was. An evening of celebration for achievements from all over Kent. A full, 5 page feature on the awards will appear in the Spring edition of the Kent Women in Business Magazine.

START UP BUSINESS OF THE YEAR

  • Dr Sophie Shotter – Illuminate Skin Clinics Ltd – WINNER
  • Karina O’Donnell – Simply Ceremonies UK – Runner Up
  • Jalmeen Lall – Kent Foot and Ankle Clinic – Runner Up
  • Claire Hearn – Mrs Tea – Finalist
  • Nicky Ratcliff – Virtually U Social Media – Finalist
  • Samantha Bearfoot – The Digestion Detective – Finalist
  • Lisa Highton – Business Buddies Kent – Finalist
  • Alexandra Auger – The Juice Executive – Finalist

HOME BASED BUSINESS OF THE YEAR

  • Britt Whyatt – She Who Bakes – Winner
  • Deborah Turner – You Image Consultancy – Runner Up
  • Mandie Davis – Les Puces Ltd – Runner Up
  • Pandora Martin – Chilli Affair UK – Finalist
  • Lesley Dean – Escapes by Travel Designers – Finalist
  • Val & Kate Rands – Bearsted Baking Company – Finalist
  • Leah Buckingham-Warner – Beautination – Finalist
  • Karen Southon – Kearsney Property Services – Finalist

CUSTOMER SERVICE AWARD

  • Rebecca Robertson – Evolution for Women – WINNER
  • Vikki Todd – Striped Leopard Accountancy – Runner Up
  • Zita Wells –  Pet Patrol 365 – Runner Up
  • Stephanie Jackson – Belle Fleur Florists – Finalist
  • Helen Willsher – Exquisite Salon Success – Finalist
  • Gemma Holmes – Odyl Design Limited – Finalist
  • Deborah Mulvany – Shaping Wellness – Finalist
  • Tracey Cooper – Lucia Victoria Interiors Ltd – Finalist

CREATIVE BUSINESS OF THE YEAR

  • CJ Munn – Rockabelly Life Casts – WINNER
  • Sofia Docwra – Gloss – Runner Up
  • Trisha Wood – Trisha Wood – Runner Up
  • Kaye Sedgwick – Ohhhkaye – Finalist
  • Hannah May – Hannah May Photography – Finalist
  • Carrie Stay – Clockwork Moggy – Finalist
  • Margita Dubnicka – The Gingerbread House Co – Finalist
  • Kathryn Cooper – Kathryn Cooper Jewellery – Finalist

BUSINESS WOMAN OF THE YEAR – UNDER 3 YEARS (experience in current role or company)

  • Denise Kesson – YourPhysioPlan.com – Winner
  • Amy McManus – AM Marketing – Runner Up
  • Jane Ollis – RIFT Accounting Ltd – Runner Up
  • Stephanie Nicolson – The Vintage Dove – Finalist 
  • Lynne Meek – Styling Matters – Finalist
  • Jane Salida – Heavenly Fitness – Finalist
  • Claire Hudson – Hudson’s Fish – Finalist
  • Emily Kettle – Facts International – Finalist

BUSINESS WOMAN OF THE YEAR – OVER 3 YEARS (experience in current role or company)

  • Rebecca Riches – The Hub – Winner
  • Penny Williams – Big Plan Group – Runner Up
  • Becky Campbell – Reflect Digital Ltd – Runner Up
  • Rachel Lowe – Catapult Sales Consultancy Ltd – Finalist
  • Anny Lowe – Elsatex Ltd – Finalist
  • Danielle Wells-Gaston – DLJ Sports Coaching – Finalist
  • Charmaine Grech – Bluebird Care – Finalist
  • Paula George – VO2 Maximum Fitness Ltd – Finalist

EXCELLENCE WITHIN THE NON-PROFIT SECTOR

  • Dina Henry – CAF Bank – Winner
  • Susan Robinson – Kreston Reeves LLP – Runner Up
  • Christine Locke – Diversity House – Finalist

LEADERSHIP AND MANAGEMENT AWARD

  • Charmaine Grech – Bluebird Care – Winner
  • Samantha Fellows – Candi Entertainment Ltd – Runner Up
  • Gemma Cowland – Indulgence Beauty Salon – Finalist
  • Rebecca Robertson – Evolution for Women – Finalist

RETAILER OF THE YEAR

  • Gemma Holmes – Odyl Design Limited – Winner
  • Stephanie Nicolson – The Vintage Dove – Runner Up
  • India Marshall – Roads – Bottle Bazaar – Runner Up
  • Hannah Gee – Love Inc Ltd – Finalist
  • Sarah Bateup – Broadview Florist – Finalist
  • Claire Hudson – Hudson’s Fish – Finalist
  • Fiona Higgins – Equal Earth & ArtiZen – Finalist
  • Sophie Bland – Bod & Ted – Finalist

MUMPRENEUR OF THE YEAR

  • Jane Bevan – Primrose Fayre Catering – Winner
  • Charlotte Conroy – Marvellous Mums – Runner Up
  • Lynsey Kendall – Kendall Richardson Bookkeeping Services – Runner Up
  • Hannah Macintyre – Home Cooked by Hannah – Finalist
  • Amy Goodier – Mum’s Bakery – Finalist
  • Caroline George – All Green Gardening – Finalist
  • Catherine Overton – C.O Bookkeeping – Finalist

PROFESSIONAL ACHIEVEMENT AWARD

  • Sarah Poole – Westenhanger Castle – Winner
  • Nicola Deverson – Envision Partnership – Runner Up
  • Denise Tiran – Expectancy – Runner Up
  • Hayley Chuck – Flame Beauty – Finalist
  • CJ Munn – Rockabelly Lifecasts – Finalist
  • Kristina Boulden – Romney Marsh Wools – Finalist
  • Dina Henry – CAF Bank – Finalist
  • Gemma Quinnell – Gemma Quinnell’s Health & Fitness Dance Ltd – Finalist

INSPIRED ACHIEVEMENT AWARD

Hannah-May Berryman – Photographer – Winner

Danielle Wells-Gaston – DLJ Sports Coaching – Runner Up

 

CONGRATULATIONS to all finalists and to everyone who attended making it a night we won’t easily forget.