Celebrating Success

2017 Results

Congratulations to all finalists and thank you to everyone who attended the awards and made it a great night! Here are the results of the 2017 Kent Women in Business Awards:

Women in PR and Marketing

WINNER – Michelle Toft – Coregeo Ltd

RUNNER-UP – Michelle Morton/Charlotte Waters – Morton Waters

RUNNER-UP – Tabitha Beasley – The Marketing Assistant

FINALIST – Helen Lewis – Literally PR Ltd

FINALIST – Denise Wilton – The Mylan Focus

FINALIST – Liz Norton – Liz Norton Presents

 

Women in Education Award

WINNER – Lauren Wood – Head of DT at Chislehurst & Sidcup Grammar School

RUNNER-UP – Siobhan Young – WellStyled

FINALIST – Gemma Quinnell – Gemma Quinnell’s Health Fitness & Dance Ltd

FINALIST – Julie Davies – Julie Davies Flower Workshops

 

Young Entrepreneur of the Year (under 30)

WINNER – Kelly Culver – Jelly Clogs Marketing

RUNNER-UP – Elle Cloke – We Do Social Media

RUNNER-UP – Molly Wright – Molly Moodle Media

FINALIST – Emma Warburton – Evoke Events

FINALIST – Tanvi Paul – Gorj Ltd

FINALIST – Sophia Mulvany – Shennong

 

Women in Finance Award

WINNER – Fiona Howard – Haines Watts Kent LLP

RUNNER-UP – Isobel Brett – Bretts Business Recovery

FINALIST – Amanda Davis – AD Consulting

 

Rural Business of the Year

WINNER – Kerry Theobald – Beach Hut Café and Tea Room

RUNNER-UP – Sandra Woodfall – My Farmers Market Ltd

FINALIST – Amanda Davis – AD Consulting

 

Women in Hospitality Award

WINNER – Ami Culver – Kits Coty Glamping

RUNNER-UP – Debbie Charleston – Powder & Magazine

FINALIST – Emma Warburton – Evoke Events

FINALIST – Lesley Dean – Travel by Lesley

 

Women’s Champion Award

WINNER – Sarah-Anne Lucas – Birdonabike

RUNNER-UP – Metis Women

RUNNER-UP – Lynne Parker – Funny Women

FINALIST – Aly Harrold – Aly Harrold Coaching

FINALIST – Nicola Coppen – Diligence (PM) Services Ltd

FINALIST – Emma Cox – Cox Consultancy

FINALIST – Siobhan Young – WellStyled

FINALIST – Jo Wimble-Groves – Active Digital

 

Entrepreneur of the Year

WINNER – Helenor Rogers – Troofoods Ltd

RUNNER-UP – Helen Ross – HRP Equestrian

RUNNER-UP – Jo Jeffery – Naked and Ready Food

FINALIST – Mandy Ellen – MEPA – Mandy Ellen Performing Arts

FINALIST – Sarah-Anne Lucas – Birdonabike

FINALIST – Sofia Docwra – Gloss

FINALIST – Caroline Bruce – Caroline Bruce Designer Dresses

FINALIST – Sophie Shotter – Illuminate Skin Clinic

 

Women in Retail Award

WINNER – Stephanie Nicolson – The Vintage Dove

RUNNER-UP – Clara Linton – Craft Clara

RUNNER-UP – Stef Atkinson and Sharon Cotton – La De Da Boutique

FINALIST – Jo Jeffery – Naked and Ready Food

FINALIST – Jane Mucklow – Jane Mucklow Photography

 

Women in Construction Award

WINNER – Nicola Coppen – Diligence (PM) Services Ltd

RUNNER-UP – Sharon Field – F M Conway Ltd

FINALIST – Sofia Docwra – Gloss

 

Women in Recruitment Award

WINNER – Sarah Gilbertson – Netbox Recruitment Ltd

RUNNER-UP – Helen Harvey – Richard Harvey PR Ltd

FINALIST – Sarah Green – Independent Corporate Consultant

 

Employer of the Year

WINNER – Allyson Cooke – The Garden of England Homecare

RUNNER-UP – Sue Nelson – Breakthrough Funding

FINALIST – Victoria Stanford – Beauty at Tori’s

FINALIST – Silvana Esposito – Headquarters Hairdressers

 

Start-Up Business of the Year

WINNER – Amanda Flanders – Butterflies & Dreams Events

RUNNER-UP – Victoria Walker – Continuity of Care Services Ltd

RUNNER-UP – Lisa Bishop – Lisa Bishop Tutoring

FINALIST – Mollie King – The Kent Owl Academy Ltd

FINALIST – Sam Lloyd – The Wedding Owl

FINALIST – Laura Ansell – TriSwim

FINALIST – Jessica West – Dazzle Dolly Nails & Beauty

FINALIST – Abby Baker-Calis – Nosey Dogs

FINALIST – Sherry Newton – Little Pep

 

Professional Achievement Award

WINNER – Karina O’Donnell – Simply Ceremonies UK

RUNNER-UP – Gillian Smissen – The Kent Wedding Stylist

RUNNER-UP – Jo Wimble-Groves – Active Digital

FINALIST – Jessica West – Dazzle Dolly Nails & Beauty

FINALIST – Jay Lall – Kent Foot & Ankle Clinic

FINALIST – Gemma Quinnell – Gemma Quinnell’s Health Fitness & Dance Ltd

FINALIST – CJ Munn – Rockabelly Lifecasts

FINALIST – Tracey Cooper – Lucia Victoria’s Interior Design

FINALIST – Helen Ross – HRP Equestrian

 

Mumpreneur of the year Award

WINNER – Angela Williams – RKW Hair

RUNNER-UP – Karen Southon – Kearsney Property Services

RUNNER-UP – Jane Mucklow – Jane Mucklow Photography

FINALIST – Clair Carter – The Chalk Spot

FINALIST – Dina Melim – Biskilicious – Dina’s Biscuits

FINALIST – Jane Salida – Heavenly Fitness

FINALIST – Tabitha Beasley – The Marketing Assistant

FINALIST – Lucy Baker – Makeup Mastery

 

Home Based Business of the Year

WINNER – Jemma Fairclough-Haynes – Orchard Employment Law

RUNNER-UP – Claire Wood – Where D’ya Get That Catering

RUNNER-UP – Ciara Attwell – My Fussy Eater

FINALIST – Lesley Dean – Travel by Lesley

FINALIST – Faye Chrystal – Marshmallow Heaven

FINALIST – Heather McMillan – ByBlossom Wedding Stationery

FINALIST – Kelli Preston – Lumiere – Beauty & Aesthetics

 

Business Woman of the Year (under 3 years)

WINNER – Sophie Shotter – Illuminate Skin Clinic

RUNNER-UP – Tara Humphrey – Tara Humphrey Consulting Ltd

RUNNER-UP – Lisa Honiball – Honey Interior Design

FINALIST – Clare Runham – Miss MPS Ltd

FINALIST – Aly Harrold – Aly Harrold Coaching

FINALIST – Molly Wright – Molly Moodle Media

FINALIST – Jenny Were – Nelson Were Designs

FINALIST – Sarah Gilbertson – Netbox Recuitment Ltd

 

Business Woman of the Year (over 3 years)

WINNER – Sue Nelson – Breakthrough Funding

RUNNER-UP – Sue Hainsby – Carlean Lettings

RUNNER-UP – Jay Lall – Kent Foot & Ankle Clinic

FINALIST – Tracy May – The Cleaning Fairy (Kent) Ltd

FINALIST – Mandy Ellen – MEPA – Mandy Ellen Performing Arts

FINALIST – Isobel Brett – Bretts Business Recovery

FINALIST – Tracey Cooper – Lucia Victoria’s Interior Design

FINALIST – Stephanie Nicolson – The Vintage Dove

 

Customer Service Award

WINNER – Ami Culver – Kits Coty Glamping

RUNNER-UP – CJ Munn – Rockabelly Lifecasts

RUNNER-UP – Sophie Shotter – Illuminate Skin Clinic

FINALIST – Rebecca Sharp – Dazzle Me Daisy Do

FINALIST – Dee Stringer – Swelling Matters

FINALIST – Caren Williamson – Beauty at Tori’s

FINALIST – Jo Wimble-Groves – Active Digital

FINALIST – Katie Hawkins – Pretty Please By Katie

 

Company Director Award

WINNER – Isobel Brett – Bretts Business Recovery

RUNNER-UP – Silvana Esposito – Headquarters Hairdressers

FINALIST – Allyson Cooke – The Garden of England Homecare

 

Women in the Arts/Creative Award

WINNER – Mandy Ellen – MEPA – Mandy Ellen Performing Arts

RUNNER-UP – Lynne Parker – Funny Women

RUNNER-UP – Kaye Sedgwick-Jones – OhhhKaye

FINALIST – Kathryn Cooper – Kathryn Cooper Jewellery

FINALIST – CJ Munn – Rockabelly Lifecasts

FINALIST – Caroline Bruce – Caroline Bruce Designer Dresses

FINALIST – Clara Linton – Craft Clara

FINALIST – Trisha Wood – Trisha Wood

 

Diversity in the Workplace Award

WINNER – Jo Wimble-Groves – Active Digital

RUNNER- UP – Clare Runham – Miss MPS Ltd

RUNNER-UP – Tracy May – The Cleaning Fairy (Kent) Ltd

 

Inspired Achievement Award

WINNER – Laura Ansell – TriSwim

RUNNER – UP – Aly Harrold – Aly Harrold Coaching

RUNNER-UP – Helen Lewis – – Literally PR Ltd