Celebrating Success

2016 Results

Congratulations to all Winners, Runner-Ups and Finalists. The results for the Kent Women in Business Awards 2016 are:

 

Start-Up Business of Year (under 24 months)

Carol Seabourne – enLITEned Weight Loss – FINALIST

Sally Gridley – Dinky Ones Early Years Consultancy – WINNER

Karina O’Donnell – Simply Ceremonies UK – FINALIST

Karen Lester – Partners Recruitment Ltd – RUNNER-UP

Jessica West – Dazzle Dolly Nails & Beauty – RUNNER-UP

Hazel Addley – Hazel Addley Coaching – FINALIST

Amanda Flanders – Butterflies and Dreams Events – FINALIST

Katie Ellis – The Able Lable – FINALIST

 

Home Based Business of the Year

Claire Wood – Where D’ya Get That Catering – FINALIST

Janet Fullalove – FullaBeanies – FINALIST

Alexandra Campbell – The Middle-Sized Garden – FINALIST

Sandra Woodfall – My Farmers Market Ltd – WINNER

Jane Parker – Alphabetty Designs – RUNNER-UP

Kelli Preston – Lumiere Aesthetics Ltd – FINALIST

Clara Linton – Crafty Clara – FINALIST

Britt Whyatt – She Who Bakes – RUNNER-UP

 

Women in Finance Award

Isobel Brett – Bretts Business Recovery Ltd – FINALIST

Laura Gillespie – Pie Accounts – FINALIST

Rebecca Robertson – Evolution for Women – RUNNER-UP

Joanne Bell – Bells Accountants – RUNNER-UP

Emma Haggarty – McBrides Accountants – WINNER

Rumana Jeffreys – The Accounting Experts – FINALIST

Julie Barry – Rift R&D – FINALIST

 

Women in Retail Award

Clara Linton – Crafty Clara – FINALIST

Kerry Brown – Elizabeth Brown Maternity – WINNER

Stephanie Nicolson – The Vintage Dove – RUNNER-UP

India Marshall-Roads – Bottle Bazaar Ltd – FINALIST

 

Women in PR and Marketing Awards

Charlotte Richardson – Communications Officer Women in Sport – FINALIST

Elizabeth Norton – Norton PR – FINALIST

Amy McManus – AM Marketing – RUNNER-UP

Rebecca Riches – The Hub – WINNER

Vikki Rimmer – Press Contact Ltd – FINALIST

Michelle Toft – Coregeo Ltd – RUNNER-UP

Naomi Thornton – Senior Press Officer SAGA – FINALIST

 

Women in Tourism and Leisure Award

Lesley Dean – Escapes by Travel Designers – RUNNER-UP

Suzanne Murfet – Great Comp Garden – FINALIST

Sarah Redpath – Leisure King Ltd – WINNER

 

Women in Education Award

Julie Davies – Julie Davies Flower Workshops – FINALIST

Kathryn Liggett – Canterbury Kumon Study Centre – WINNER

Helen Harvey – Richard Harvey PR Ltd – RUNNER-UP

 

Leadership & Management Award

Jo Wimble-Groves – Active Digital – WINNER

Cheryl Causebrook – Cheryl Causebrook – FINALIST

Rebecca Riches – The Hub – FINALIST

Bernie Morgan – Bernie’s Chocolate Bar – RUNNER-UP

Emma Boyd – Centra Pulse – FINALIST

Paula Spencer – Thanington Neighbourhood Resource Centre C.I.O – FINALIST

Tracy May – The Cleaning Fairy – RUNNER-UP

 

Young Entrepreneur of the Year (under 30)

Rumana Jeffreys – The Accounting Experts – WINNER

Emma Rayner – Rayner’s Groomers – FINALIST

Amy McManus – AM Marketing – FINALIST

Philippa Lawrence – DayOne Wellness – FINALIST

Katie Ellis – The Able Label – RUNNER-UP

Emily Stafford – Design Lamb – FINALIST

Elle Cloke – We Do Social Media – RUNNER-UP

Emma Warburton – Evoke Events – FINALIST

 

Women’s Champion Award

Metis Women – WINNER

Sarah-Anne Lucas – Birdonabike – RUNNER-UP

Elizabeth Norton – Norton PR – RUNNER-UP

Claire Fenwick – Spatial Dimensions Ltd – FINALIST

Liz Almond – Insightful Minds – FINALIST

Vanessa Oluwole – LvLv Events – FINALIST

 

Business Women of the Year (under 3 years’ experience in current role)

Rita Lawrence – Rita Lawrence Associates Ltd – FINALIST

Linda Garcia – Alluxi Consulting Ltd – FINALIST

Jalmeen Lall – Kent Foot & Ankle Clinic – WINNER

Tracey Cooper – Lucia Victoria’s Interior Design – FINALIST

Jayne Webster – The Willow Tree Private Health Clinic – RUNNER-UP

Julie Barry – Rift R&D – FINALIST

Loris Clements – Loris Clements Copywriting and Marketing – FINALIST

Victoria McManus – Wiggles Playgroup – RUNNER-UP

 

Business Women of the Year (over 3 years’ experience in current role)

Alison Chapman – Owlets – WINNER

Michelle Toft – Coregeo Ltd – FINALIST

Emily Kettle – Facts International – RUNNER-UP

Rebecca Riches – The Hub – FINALIST

Isobel Brett – Bretts Business Recovery Ltd – RUNNER-UP

Sian Holt – Fudge Kitchen – FINALIST

Helen Harvey – Richard Harvey PR Ltd – FINALIST

Allyson Cooke – The Garden of England Homecare – FINALIST

 

Women in the Arts Award

Laure Meloy – Femme Lunatique Productions Ltd – RUNNER-UP

Tracie Peisley – Peisley Originals – FINALIST

Nathalie Banaigs – Kent Creative Arts CiC – WINNER

Trinia Stenson-Walker – Trinia’s Glass Engraving – RUNNER-UP

Trisha Wood – Trisha Wood Contemporary Artist – FINALIST

 

Mumpreneur of the Year

Barbara Seal – HypnoBambinos – WINNER

Jane Bevan – Primrose Fayre Catering – RUNNER-UP

Sarah-Anne Lucas – Birdonabike – FINALIST

Lucinda Hamilton – Cocolicious – FINALIST

Catherine Overton – Catherine Overton Accounting – FINALIST

Clare Lush – My Tunbridge Wells – FINALIST

Hannah Grover – Virtual Girl Friday – FINALIST

Sofia Docwra – Gloss – RUNNER-UP

 

Contribution to the Community Award

Dee Stringer – Swelling Matters – FINALIST

Sarah M’Grady – FINALIST

Nathalie Banaigs – Kent Creative Arts CiC – FINALIST

Emma Boyd – Centra Pulse – RUNNER-UP

Paula Spencer – Thanington Neighbourhood Resource Centre C.I.O – WINNER

Joanna Strickland – The Folkestone Business Hub CiC – RUNNER-UP

Sarah Redpath – Leisure King Ltd – FINALIST

Lizzie Benge – Healing Paws and Leading Paws – FINALIST

 

Employer of the Year Award

Kathryn Liggett – Canterbury Kumon Study Centre – FINALIST

Emily Kettle – Facts International – FINALIST

Sian Holt – Fudge Kitchen – RUNNER-UP

Allyson Cooke – The Garden of England Homecare – WINNER

 

Rural Business Woman of the Year

Kerry Theobald – Beach Hut Café and Tea Room – WINNER

Sandra Woodfall – My Farmers Market Ltd – FINALIST

Pandora Martin – Chilli Affair UK – FINALIST

Lydia Hill-Wood – LeDellWood LLP – RUNNER-UP

 

Customer Service Award

Dr Sophie Shotter – Illuminate Skin Clinics Ltd – RUNNER-UP

Jo Wimble-Groves – Active Digital – WINNER

Bernie Morgan – Bernie’s Chocolate Bar – FINALIST

Claire Fenwick – Spatial Dimensions Ltd – FINALIST

Rebecca Robertson – Evolution for Women – FINALIST

Joanne Bell – Bells Accountants – FINALIST

Gillian Huntley – Appearances Aesthetics – RUNNER-UP

Tracy May – The Cleaning Fairy – FINALIST

 

Professional Achievement Award

Gillian Huntley – Appearances Aesthetics – FINALIST

Dr Sophie Shotter – Illuminate Skin Clinics Ltd – WINNER

Nicola West – Questor Insurance Services Ltd – FINALIST

Tracey Cooper – Lucia Victoria’s Interior Design – RUNNER-UP

Emma Boyd – Centra Pulse – FINALIST

Dee Stringer – Swelling Matters – RUNNER-UP

Jo Wimble-Groves – Active Digital – FINALIST

 

Women in Construction Award

Lisa Feurtado – Fuchsia Green Ltd – FINALIST

Clare Clifford – Cablesheer Group – RUNNER-UP

Cheryl Causebrook – Cheryl Causebrook – RUNNER-UP

Claire Fenwick – Spatial Dimensions Ltd – WINNER

Lydia Hill-Wood – LeDellWood LLP – FINALIST

Sofia Docwra – Gloss – FINALIST

Emily Stapley – Kent County Council – FINALIST

 

Inspired Achievement Award (chosen out of all the finalists)

Allyson Cooke – WINNER

Sarah M’Grady – RUNNER-UP

 

All Winners, Runner-ups and finalists will be featured in the next edition of the Kent Women in Business Magazine, due out in April. To subscribe to the magazine CLICK HERE